X060D93X76E6 - Complete Spring Axle w/ Electric Brake, 93.75" HF, 76" SC
by Dexter
Original price
The X060D93X76E6 is a complete 6,000 lb capacity spring axle assembly equipped with electric brakes. Its 93.75" hub face and 76" spring center dimensions make it suitable for a variety of trailer setups.
Features:
  • 6,000 lb weight capacity
  • Electric brake assembly included
  • Drop spring axle design
  • 6-bolt mounting pattern
Specifications:
  • Hub Face: 93.75 inches
  • Spring Center: 76.0 inches
  • Brake Type: Electric
  • Bolt Pattern: 6 on 6.5"